Imati i nemati

Dalibor

Glavni urednik
Уредник
Počesto sebe čovek zapita šta je smisao života...
Nikada se nisam ni usudio da odgovorim na to ludo pitanje. Jednostavno, pitanja koja treba da otkriju velike i sudbinske tajne, upravo su takva jer je i nemoguće na njih dati jedinstven i apsolutan odgovor...
Na kraju, na svetu može biti smisla života, tačno onoliko koliko i ljudi koji tragaju za njim.

Mnogo je lakše odgovoriti na pitanje šta je čoveku potrebno da bude srećan.

Čovek je srećan jedino ako je zdrav.

Naime, to bi bio uslov bez koga je svaki drugi nepotpun.

Drugi i poslednji uslov jeste da se u čoveku ostvari svest da ništa ne poseduje.

I eto moje tajne.

Od kada otvorimo oči i postanemo svesni sebe i sveta oko nas, uče nas da stičemo, da imamo.
Hrabre nas da cenimo svoje i da svoje nikome ne damo.
Od prvog trenutka kada zaplačemo kada nam neko uzme omiljenu igračku.

A u meni se snaži ideja da ništa ne posedujemo.
Da nikada nismo i da nikada nećemo imati ništa osim golog života i presvetog zdravlja.
Sve ostalo je slepa trka, jurnjava bez cilja i smisla.

Imamo stvari koje su nam potrebne, ali nikada ništa nije zaista naše.
Ni naš auto, novac, kuća, posao...
Čak ni naša ljubav, ponajmanje ona.
Sve je danas tu, sutra ko zna gde i nikada ne smemo tvrditi da išta posedujemo za čitav život.
Kada čovek shvati da nikada ništa zaista ne može izgubiti, naprosto jer ništa i ne poseduje, oslobodiće sebe stega svega onog što sputava slobodan duh da cveta.
Tek tada lični osećaj sreće može osnažiti toliko da ostane nepomućen u svakom trenutku života.

I nije to moja ideja.
Razvijena je dosta davno, u skoro svakom filozofskom sistemu.

Ali moram sam sebi ostaviti na papir podsećanje da sam danas sreo nekoliko ljudi, previše potištenih...zbog gubitka nečega što nikada nije ni imalo šanse da bude njihovo.
A savršeno zdravi i siti tuguju...zaboravivši sve one koji se grčevito bore za zdravlje svoje i život svoj.

Ne bih nikada sebi uskratio šansu da budem srećan, samo zato što sam izgubio izglede da nešto posedujem.
Tek tako imam sve.

Ajd, uzdravlje!

Врх